Apžvelkime rizikas, kylančias pastate sumontavus neapdairiai pasirinktą kabelį bei nusistatykime visas standartą atitinkančio, behalogenio žemo degumo klasės kabelio charakteristikas.

Dūmai ir garų pavojus

Dūmai ir garai gali kelti didesnę grėsmę gyvybei nei ankstyvos stadijos gaisro liepsnos, kai pastate esantys žmonės dar stengiasi pabėgti iš gaisro epicentro. Didžiausią grėsmę tai kelia viešosios paskirties pastatuose – oro uostuose, traukinių stotyse, ligoninėse, kur žmonės ne visada žino trumpiausius evakuacijos takus ir ilgiau užtrunka ieškodami išėjimo.

Žemo degumo kabeliai turi visą spektrą paplitusių bendrinių pavadinimų bei yra grindžiami įvairiais standartais, kurie apibūdina jų charakteristikas gaisro metu. Prysmian LSX buvo sukurtas specialiai naudojimui pastatuose ir gali lengvai pakeisti visus rinkoje prieinamus PVC kabelius. Prysmian LSX apibūdinamas, kaip žemo degumo behalogenis varinis kabelis (LSOH). Tačiau ką išties reiškia šios sąvokos?

Žemas degumas

Pastato gaisro metu juodi tankūs dūmai, kuriuos degdamas skleidžia PVC kabelis gali sukelti dusulį, užgožti evakuacijos kelius bei apsunkinti ugniagesių patekimą į pastato vidų.

Prysmian atliko kelių, kaip teigiama, žemo degumo klasės kabelių bandymus ugnimi, kurie parodė, kad per 3 minutes šviesos pernaša (matomumas) krenta 5%. Bandymas parodo, kad gaisro pastate atveju žmonėms būtų labai sudėtinga rasti  išėjimą, o matomumo sumažėjimas papildomai sukeltų ir panikos jausmą.

Visi oficialiai pripažįstami žemo degumo klasės kabeliai turėtų būti testuojami pagal EN 61034-2 standartą.

Standartizavimo metu 3 m3  stikliniame kube 1 m ilgio kabelio pavyzdys pakabinamas ties 1 l talpos alkoholio vonele. Kabelis padegamas, o tuo metu skaičiuojamas per dūmus prasiskverbiantis šviesos spektras. Kadangi alkoholis išskiria nereikšmingą dūmų kiekį, visi stikliniame kube susidarantys dūmai yra laikomi kabelio degimo padariniu. Tam, kad kabelis būtų priskirtas žemo degumo klasei, per susidariusį dūmų kiekį turi praeiti ne mažiau nei 80% šviesos.

Praktinis šio bandymo aspektas parodo, kad gaisro metu standartą atitinkantis kabelis turi išskirti labai nedaug dūmų: matomumas negali sumažėti daugiau nei 20 %, leisdamas mažiausiai 80 % šviesos patekti į patalpą. Tai užtikrina pakankama matomumą kritiniu momentų, kai stengiamasi išsigelbėti iš degančio pastato.

Behalogenis

Degdamas PVC kabelis išskiria rūgštines, akimi beveik nepastebimas, vandenilio chlorido dujas (HCI). Šios siaubingos dujos sudaro beveik 20 % medžiagų išsiskiriančių degant PVC kabeliams, maža to, susimaišius su vandeniu šios dujos tampa taip pat nuodinga vandenilio chlorido rūgštimi.

Bet kuria forma, HCI yra medžiaga, kurios kontakto geriausia išvengti. Įkvėpus HCI, ji gali dirginti burnos gleivinę iki ribos, kai tampa sunku kvėpuoti. Kontaktas su akimis ar oda gali sukelti sunkų cheminį nudegimą, taip apsunkinant mėginimą ištrūkti iš degančio pastato. HCI taip pat gali pažeisti kai kuriuos elektros įrenginius netgi po to, kai gaisras yra lokalizuojamas ir užgesinamas.

Prysmian Aflumex LSX kabelis degdamas neskleidžia halogeno, kitaip tariant, halogeno išskyra nesiekia 0,5 %. Šios charakteristikos bandymas yra atliekamas pagal EN 50267-2-1 reikalavimą.

Atsparumas degimui

Degimui atsparus kabelis yra sukurtas taip, kad maksimaliai sulaikytų ugnies plėtrą kabelio paviršiumi. Bandymo metu užtikrinama, kad ugnis kabelio paviršiumi neplinta, o užgesus ugnies šaltiniui kabelis turi visiškai užgesti. Šios charakteristikos bandymas atliekamas pagal EN 60332-1-2 reikalavimą.

Saugokitės nepatikimų kabelių

Ne visi žemo degumo klasės behalogeniai kabeliai yra vienodi. LSOH ir OHLS sąvokos naudojamos apibūdinti tam tikrų gamintojų produkcijai, todėl verta atkreipti dėmesį į kitus kabeliui priskiriamus bandymo standartus ir įsitikinti, kad kabelis atitinka pastato vidaus instaliacijai naudojamų kabelių specifikacijas. Tai pat nederėtų visų žemo degumo ir smilkimo (LSF) kabelių laikyti behalogeniais ar atspariais degimui. Automatiškai jie tokios charakteristikos nepasiekia, todėl būtina atkreipti dėmesį į kabelio dokumentaciją. Neretai pasitaiko įprasto PVC kabelio modifikacijų, kurios neatitinka vyraujančių saugumo standartų.

Žemo degumo behalogenių savybių (LSOH) Prysmian LSX kabelis idealiai tinka bendriesiems kabelių panaudos darbams apšvietimui ar energijos tiekimui pastato viduje, ypač viešosiose erdvėse – daugiaaukščiuose prekybos centruose, parduotuvėse, biuruose, transporto stotyse ir kt.

Svarbu prisiminti, kad Prysmian Afumex LSX žemo gaisrinio pavojaus LSOH savybės puikiai tinka neesminiam energetiniam aptarnavimui. Tuo tarpu Prysmian FP200 Gold & FP Plus kabelis  ir toliau turėtų būti naudojamas avarinių grandinių palaikymui, kaip pvz.: gaisro signalizacijos ar avarinio apšvietimo montavimui.

SLO Lithuania pristato naujuosius Prysmian kabelius XPJ-HF C-PRO ir XPJ-HF D! Išbandykite dabar ir laimėkite Lenovo planšetinį kompiuterį!